Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto wczesnochrześcijański grób z czasów rzymskich w Serbii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto wczesnochrześcijański grobowiec z czasów rzymskich w Serbii
Odkryto wczesnochrześcijański grobowiec z czasów rzymskich w Serbii

Naukowcy natrafili w antycznym mieście Remesiana (0becna Palanka w południowo-wschodniej Serbii) wczesnochrześcijański grobowiec z czasów rzymskich – mniej więcej z IV-V wieku n.e.

W otwartym grobie znajdował się szkielet oraz kilka obiektów: wykonana z brązu fibula, pozostałości ubrania czy szklane naczynie. Ściany grobu wykonano z cegły, a podłogę wyłożono deskami.

Dowodem na chrześcijański pochówek jest fakt występowania w grobowcu ławek oraz stołów na potrzeby wieczerzy. Tego typu grobowce określa się mianem „mensa”. Naukowcy uważają, że w grobie pochowano osobę z wyższych warstw społecznych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów