Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto wczesnochrześcijański grób z czasów rzymskich w Serbii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wczesnochrześcijański grobowiec z czasów rzymskich, odkryty w Serbii
Odkryto wczesnochrześcijański grobowiec z czasów rzymskich w Serbii

Naukowcy natrafili w antycznym mieście Remesiana (0becna Palanka w południowo-wschodniej Serbii) wczesnochrześcijański grobowiec z czasów rzymskich – mniej więcej z IV-V wieku n.e.

W otwartym grobie znajdował się szkielet oraz kilka obiektów: wykonana z brązu fibula, pozostałości ubrania czy szklane naczynie. Ściany grobu wykonano z cegły, a podłogę wyłożono deskami.

Dowodem na chrześcijański pochówek jest fakt występowania w grobowcu ławek oraz stołów na potrzeby wieczerzy. Tego typu grobowce określa się mianem „mensa”. Naukowcy uważają, że w grobie pochowano osobę z wyższych warstw społecznych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów