Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto wczesnochrześcijański kościół w Kapadocji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto wczesnochrześcijański kościół w Kapadocji
Odkryto antyczny kościół | Zdjęcie: Nevşehir Castle Urban Transformation Project/Nevşehir Municipality/Turkey’s Housing Development Administration

Wykopaliska prowadzone w regionie Turcji, Kapadocji, w 2016 roku przyniosły odkrycie wczesnochrześcijańskiego kościoła, który datowany jest na V wiek n.e.

Budowla jest większa od innych historycznych kościołów w regionie. Konstrukcja powstała pod ziemią, a jej wnętrze pokrywają freski, które przetrwały do naszych czasów. Archeolodzy twierdzą, że kościół uległ zawaleniu, jednak zostanie z czasem odbudowany. Obecnie naukowcy zaprzestali prac z uwagi na freski. Chcą poczekać do wiosny, gdy temperatura się podniesie, a wilgoć odparuje. Wówczas będzie można podjąć się dalszych prac ziemnych.

Malunki ścienne są naprawdę niesamowite. Na jednym z nich widzimy rybę wypadającą z dłoni unoszącego się do nieba Chrystusa oraz umierające złe dusze.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów