Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto wczesnochrześcijański kościół w Kapadocji

Odkryto antyczny kościół
Odkryto antyczny kościół | Zdjęcie: Nevşehir Castle Urban Transformation Project/Nevşehir Municipality/Turkey’s Housing Development Administration

Wykopaliska prowadzone w regionie Turcji, Kapadocji przyniosły odkrycie wczesnochrześcijańskiego kościoła, który datowany jest na V wiek n.e.

Budowla jest większa od innych historycznych kościołów w regionie. Konstrukcja powstała pod ziemią, a jej wnętrze pokrywają freski, które przetrwały do naszych czasów. Archeolodzy twierdzą, że kościół uległ zawaleniu, jednak zostanie z czasem odbudowany. Obecnie naukowcy zaprzestali prac z uwagi na freski. Chcą poczekać do wiosny, gdy temperatura się podniesie, a wilgoć odparuje. Wówczas będzie można podjąć się dalszych prac ziemnych.

Malunki ścienne są naprawdę niesamowite. Na jednym z nich widzimy rybę wypadającą z dłoni unoszącego się do nieba Chrystusa oraz umierające złe dusze.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów