Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto wielką rzymską willę w Bretanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto wielką rzymską willę w Bretanii
Odkryto wielką rzymską willę w Bretanii | Zdjęcie: Inrap

W 2016 roku, we francuskiej Bretanii odkryto wielką gallo-rzymską willę. Do odkrycia doszło przypadkiem, w czasie przygotowań do budowy nowego osiedla mieszkalnego.

Jak się okazuje, znaleziony dom rzymski jest ewenementem w skali regionu. Nigdy wcześniej na terenie Bretanii nie natrafiono na tak duże prywatne łaźnie. Willa znajduje się na brzegu rzeki Rance, w miejscowości Langrolay-sur-Rance, znajdującej się 14 km od Dinan.

Gallo-rzymska budowla powstała na planie litery U i otaczała centralny dziedziniec. Prywatne termy miały 400 m kw. a cały dom sięga IV wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów