Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto wielką rzymską willę w Bretanii

Odkryto wielką rzymską willę w Bretanii
Odkryto wielką rzymską willę w Bretanii | Zdjęcie: Inrap

We francuskiej Bretanii odkryto wielką gallo-rzymską willę. Do odkrycia doszło przypadkiem, w czasie przygotowań do budowy nowego osiedla mieszkalnego.

Jak się okazuje, znaleziony dom rzymski jest ewenementem w skali regionu. Nigdy wcześniej na terenie Bretanii nie natrafiono na tak duże prywatne łaźnie. Willa znajduje się na brzegu rzeki Rance, w miejscowości Langrolay-sur-Rance, znajdującej się 14 km od Dinan.

Gallo-rzymska budowla powstała na planie litery U i otaczała centralny dziedziniec. Prywatne termy miały 400m2 a cały dom sięga IV wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów