Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono jedyną taką drewnianą rzymską deskę klozetową

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Toaleta Rzymska
Toaleta Rzymska

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w rzymskim forcie w Vindolandzie, w północnej Brytanii, w 2015 roku, odkryli liczące 2000 lat drewniane rzymskie siedzisko z latryny – jedyny taki egzemplarz, który przetrwał do naszych czasów.

Na terenie byłego Imperium Rzymskiego zachowało się wiele ławeczek z kamienia i marmuru, jednak niedrewnianych. Siedzisko znaleziono w zamulonym rowie, który pełen był innych śmieci jeszcze sprzed budowy Muru Hadriana. Badacze datują znalezisko na II wiek n.e.

Konserwacja drewnianego siedziska może zająć nawet 18 miesięcy. Później obiekt trafi na wystawę w Muzeum Rzymskiej Armii.

Archeologowie zapowiadają, że ich celem jest teraz odnalezienie naturalnej gąbki (spongia), której Rzymianie używali zamiast papieru toaletowego. Uważają, że unikalne warunki dają duże szanse na odnalezienie pozostałości.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów