Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono jedyną taką drewnianą rzymską deskę klozetową

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Toaleta Rzymska
Toaleta Rzymska

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w rzymskim forcie w Vindolandzie, w północnej Brytanii, w 2015 roku, odkryli liczące 2000 lat drewniane rzymskie siedzisko z latryny – jedyny taki egzemplarz, który przetrwał do naszych czasów.

Na terenie byłego Imperium Rzymskiego zachowało się wiele ławeczek z kamienia i marmuru, jednak niedrewnianych. Siedzisko znaleziono w zamulonym rowie, który pełen był innych śmieci jeszcze sprzed budowy Muru Hadriana. Badacze datują znalezisko na II wiek n.e.

Konserwacja drewnianego siedziska może zająć nawet 18 miesięcy. Później obiekt trafi na wystawę w Muzeum Rzymskiej Armii.

Archeologowie zapowiadają, że ich celem jest teraz odnalezienie naturalnej gąbki (spongia), której Rzymianie używali zamiast papieru toaletowego. Uważają, że unikalne warunki dają duże szanse na odnalezienie pozostałości.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów