Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono marmurową głowę gladiatora w Bułgarii

Głowa gladiatora
Głowa gladiatora

W czasie tegorocznych, letnich prac wykopaliskowych w antycznym rzymskim mieście Augusta Traiana (obecne miasto na południu Bułgarii – Stara Zagora), odnaleziono marmurową głowę gladiatora.

Wcześniej, w sierpniu, zespół archeologów odkrył marmurową płytę z fryzu antycznej świątyni w Augusta Traiana, ukazującą dwóch walczących gladiatorów oraz zawierającą inskrypcję wspominającą rzymskich cesarzy.

Wspomniana głowa została znaleziona w tym samym miejscu, co relief ukazujący wojowników. Archeologom udało się także natrafić na inną inskrypcję, która znajdowała się około 50 metrów od ruin świątyni. Najprawdopodobniej samo miejsce czci przeznaczone było dla Hermesa. W Augusta Traiana poza obiektem sakralnym znajdowały się inne obiekty użyteczności publicznej: stadion czy odeon.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów