Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono marmurową głowę gladiatora w Bułgarii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Głowa gladiatora
Głowa gladiatora

W 2015 roku w pracach wykopaliskowych w antycznym rzymskim mieście Augusta Traiana (obecne miasto na południu Bułgarii – Stara Zagora), odnaleziono marmurową głowę gladiatora.

Wcześniej, w sierpniu, zespół archeologów odkrył marmurową płytę z fryzu antycznej świątyni w Augusta Traiana, ukazującą dwóch walczących gladiatorów oraz zawierającą inskrypcję wspominającą rzymskich cesarzy.

Wspomniana głowa została znaleziona w tym samym miejscu, co relief ukazujący wojowników. Archeologom udało się także natrafić na inną inskrypcję, która znajdowała się około 50 metrów od ruin świątyni. Najprawdopodobniej samo miejsce czci przeznaczone było dla Hermesa. W Augusta Traiana poza obiektem sakralnym znajdowały się inne obiekty użyteczności publicznej: stadion czy odeon.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów