Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono maskę teatralną z okresu wczesno-rzymskiego

Maska teatralna z okresu rzymskiego
Maska teatralna z okresu rzymskiego | Zdjęcie: AA

W południowo-wschodniej Turcji, w mieście Aydin archeolodzy wydobyli drogocenne artefakty z zamkniętej komnaty. Znaleziska datowane są na ponad 2000 lat, czyli z okresu wczesnych podbojów Rzymian.

W komnacie odkryto trzy sarkofagi o prostokątnym kształcie. Obok ciał znajdowały się liczne przedmioty, które były darami dla zmarłych. Do tej porty naukowcom udało się wydobyć 37 artefaktów, a w tym maskę teatralną wykonaną z wypalanej gliny. Specjaliści podejrzewają, że jeden ze zmarłych miał zainteresowania lub był zaangażowany w teatr.

Wszystkie znaleziska mają zostać wystawione na widok publiczny w Muzeum Archeologicznym w Ayd?n.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów