Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono pasek wypłaty rzymskiego żołnierza w Izraelu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odnaleziono pasek wypłaty rzymskiego żołnierza w Izraelu
Odnaleziono pasek wypłaty rzymskiego żołnierza w Izraelu

Dokonano kolejnego odkrycia w Masadzie, będącą starożytną fortecą zbudowaną przez króla Heroda Wielkiego, między 37 a 31 rokiem p.n.e. Odkryciem tym jest pasek wypłaty jednego z rzymskich żołnierzy. Jest to bardzo ważne odkrycie ze względu na to, iż jest to dopiero trzeci taki dokument, który przetrwał do naszych czasów.

Historia zaczyna się od Heroda Wielkiego, który uczynił z Masady twierdzę królewską. Po jego śmierci nad Masadą kontrolę przejęli Rzymianie. Pasek z wypłatą datowany jest na 72 rok n.e. W tym okresie trwało powstanie żydowskie, zwane również wojną żydowsko-rzymską. Pod koniec tego okresu tłumiono wszelki opór ze strony Izraela. Masada była oblegana przez Rzymian, tak aby zdobyć ją jak najmniejszym wysiłkiem i kosztem. Niestety nie wiedziano, iż w twierdzy nie ma dużej liczby obrońców. Prawdopodobnie znajdowało się tam mniej niż 1000 osób, w tym kobiety dzieci, osoby starsze i niezdolne do walki. Podczas ostatecznego szturmu okazało się, iż wszystkie osoby w mieście popełniły samobójstwo i nie ma z kim walczyć.

Odnaleziony pasek wypłaty (stipendium) został znaleziony dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się obóz rzymski. Z papirusu możemy wyczytać, że wynagrodzenie otrzymał niejaki Gajusz Messiusz. Otrzymał je po udziale w oblężeniu twierdzy żydowskiej i wynosiło ono 50 denarów. Jednak z kwoty tej musiał dodatkowo opłacić paszę z jęczmienia (16 denarów), wyżywienie (20 denarów), buty (5 denarów), paski skórzane (2 denary) i lnianą tunikę (7 denarów). Jak się okazuje więc, w dniu wypłaty mężczyzna otrzymywał pieniądze, które de facto od razu musiał oddać w zamian za pożywienie i wyposażenie.

Z racji na fakt, że dokument wspomina pasze dla zwierząt, archeolodzy uważają, że mężczyzna należał do oddziału jazdy rzymskiej. Z papirusu wyczytać możemy także, że żołnierz pochodził z plemienia Fabia z Bejrutu (obecny Liban).

Autor: Adrian Jesionowski
Źródła wykorzystane

Autor portalu, za zgodą autora wpisu, wprowadził poprawki uzupełniające treść.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów