Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono rzymską mozaikę w Toskanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika w Toskanii
Mozaika w Toskanii | Zdjęcie: FEDERICO CANTINI

W 2015 roku włoscy archeolodzy prowadząc wykopaliska w małej wiosce w Toskanii częściowo odkryli rzymską mozaikę. Znalezisko znajduje się niedaleko lokalnej drogi w wiosce Capraia e Limite.

Mozaika ukazuje geometryczne kształty otoczone motywami roślinnymi (datowane na IV wiek n.e.) oraz ośmiokąty ozdobione zwierzętami, kwiatami i ludzkimi popiersiami (V wiek n.e.). Mozaika ozdabiała podłogę w bogatej rzymskiej willi, która znajdowała się na prowincji toskańskiej przez cztery stulecia – od I do VI wieku n.e.

Willa znana jest badaczom już od roku 1983, kiedy to archeolodzy odkopali fragmenty biało-czarnej mozaiki. Na miejscu znaleziono także kamienną płytę z inskrypcją, która wspominała Vettiusa Agoriusa Praetextatusa, jednego z najsłynniejszych pogańskich senatorów późnego IV wieku n.e., najprawdopodobniej właściciela posesji. Pochodził on ze stanu nobilów i zmarł w 384 roku n.e. służąc jako prefekt pretorianów za panowania cesarza Walentyniana II.

Tajemnicą poliszynela był fakt, że rzymski polityk uwielbiał swoje wille w Toskanii i często tam przebywał. Quintus Aurelius Symmachus, inny wybitny rzymski polityk i mówca, w jednym z listów wypominał Vettiusowi, że częściej raczy się opium na prowincji, niżeli zajmuje polityką w Rzymie.

Willa w IV wieku n.e. została odbudowana w iście arystokratycznym stylu. Do początku VI wieku n.e. posiadłość została opuszczona i popadła w ruinę.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów