Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono rzymską mozaikę w Toskanii

Mozaika w Toskanii
Mozaika w Toskanii | Zdjęcie: FEDERICO CANTINI

Włoscy archeolodzy prowadząc wykopaliska w małej wiosce w Toskanii częściowo odkryli rzymską mozaikę. Znalezisko znajduje się niedaleko lokalnej drogi w wiosce Capraia e Limite.

Mozaika ukazuje geometryczne kształty otoczone motywami roślinnymi (datowane na IV wiek n.e.) oraz ośmiokąty ozdobione zwierzętami, kwiatami i ludzkimi popiersiami (V wiek n.e.). Mozaika ozdabiała podłogę w bogatej rzymskiej willi, która znajdowała się na prowincji toskańskiej przez cztery stulecia – od I do VI wieku n.e.

Willa znana jest badaczom już od roku 1983, kiedy to archeolodzy odkopali fragmenty biało-czarnej mozaiki. Na miejscu znaleziono także kamienną płytę z inskrypcją, która wspominała Vettiusa Agoriusa Praetextatusa, jednego z najsłynniejszych pogańskich senatorów późnego IV wieku n.e., najprawdopodobniej właściciela posesji. Pochodził on ze stanu nobilów i zmarł w 384 roku n.e. służąc jako prefekt pretorianów za panowania cesarza Walentyniana II.

Tajemnicą poliszynela był fakt, że rzymski polityk uwielbiał swoje wille w Toskanii i często tam przebywał. Quintus Aurelius Symmachus, inny wybitny rzymski polityk i mówca, w jednym z listów wypominał Vettiusowi, że częściej raczy się opium na prowincji, niżeli zajmuje polityką w Rzymie.

Willa w IV wieku n.e. została odbudowana w iście arystokratycznym stylu. Do początku VI wieku n.e. posiadłość została opuszczona i popadła w ruinę.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów