Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono „zaginione” rzymskie drogi w Brytanii

Drogi rzymskie w Brytanii
Drogi rzymskie w Brytanii | Zdjęcie: Environment Agency and Department for Environment, Food & Rural Affairs

Archeolodzy przy pomocy radaru optycznego odnaleźli rzymskie drogi, wybudowane w I wieku n.e. Poszukiwano ich w Lancashire od 45 lat.

Przy pomocy narzędzia będącego na wyposażeniu Brytyjskiej Agencji Środowiska, służącego na co dzień do monitorowania powodzi i wybrzeży, udało się odnaleźć antyczny szlak, ciągnący się od Ribchester do Lancaster – liczący ponad 16 km. Duży udział w odkryciu miał David Ratledge.

Cztery inne drogi rzymskie odnaleźli Hugh Toller i Bryn Gethin, którym udało się odszukać m.in. zaginioną część tzw. Maiden Way, liczącej 32 km drogi rzymskiej, łączącej w północnej Brytanii Bravoniacum (obecne Kirkby Thore) z Magnae (Carvoran). Odkrycia dowodzą, że region był bardzo dobrze skomunikowany i istotny dla rzymskiej administracji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów