Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odnaleziono „zaginione” rzymskie drogi w Brytanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Drogi rzymskie w Brytanii
Drogi rzymskie w Brytanii | Zdjęcie: Environment Agency and Department for Environment, Food & Rural Affairs

Archeolodzy przy pomocy radaru optycznego odnaleźli w 2016 roku rzymskie drogi, wybudowane w I wieku n.e. Poszukiwano ich w Lancashire od 45 lat.

Przy pomocy narzędzia będącego na wyposażeniu Brytyjskiej Agencji Środowiska, służącego na co dzień do monitorowania powodzi i wybrzeży, udało się odnaleźć antyczny szlak, ciągnący się od Ribchester do Lancaster – liczący ponad 16 km. Duży udział w odkryciu miał David Ratledge.

Cztery inne drogi rzymskie odnaleźli Hugh Toller i Bryn Gethin, którym udało się odszukać m.in. zaginioną część tzw. Maiden Way, liczącej 32 km drogi rzymskiej, łączącej w północnej Brytanii Bravoniacum (obecne Kirkby Thore) z Magnae (Carvoran). Odkrycia dowodzą, że region był bardzo dobrze skomunikowany i istotny dla rzymskiej administracji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów