Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odrestaurowano rzymskie „sanatorium” w Collado Mediano

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie "sanatorium" w Collado Mediano
Rzymskie "sanatorium" w Collado Mediano

W hiszpańskiej miejscowości Collado Mediano (pod Madrytem) zakończono proces restauracji ruin po antycznym „sanatorium”, określanych jako El Beneficio. Co więcej, jak podaje PAP w pobliżu powstał camping, dla osób zainteresowanych historią oraz wakacyjną atmosferą, pod chmurą. Dzięki temu, turyści dowiedzą się jak wyglądał rzymski sposób na relaks. Wszystko to dzięki wsparciu ze strony lokalnych władz, w wysokości 300 tysięcy euro.

Rzymski obiekt z III wieku n.e. znajduje się tuż obok drogi prowadzącej z Segowii do Titulcii. Do jego odkrycia doszło niemal sto lat temu – w 1917 roku. Na znalezisko natrafił proboszcz lokalnej parafii Ricardo Fernández García. Antyczne „sanatorium” było miejscem gdzie podróżujący mogli skorzystać z gorącego powietrza w termach, basenów oraz spędzić noc w kwaterach.

Budowla miała wymiary ok. 15 na 15 metrów; nie było w niej jednak przepychu, a funkcjonalność, niezbędna do obsługi podróżujących. Proces restauracji ruin oraz budowa muzeum rozpoczeły się w 2008 roku.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów