Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odrestaurowany grobowiec Barberini otwarty dla turystów

Grobowiec Barberini
Grobowiec Barberini | Zdjęcie: Parco archeologico Appia Antica

Po dwóch latach renowacji, wyjątkowy grobowiec Barberini został otwarty dla turystów do zwiedzania, po raz pierwszy w historii. Obiekt datowany jest na II wiek n.e. i znajduje się przy zachowanych pozostałościach Via Latina  – byłej głównej rzymskiej drogi.

Grobowiec, nazywany także Korneliuszowym, jest wyjątkową konstrukcją, która przetrwała do naszych czasów. Jej dobry stan wynika z faktu, że budowla pełniła formę schronienia dla rolników i pasterzy do XVIII wieku. Nazwa grobowca Barberini pochodzi od rzymskiej familii nobilów, która kiedyś władała pobliskimi ziemiami. Znajdujący się w grobowcu sarkofag został przeniesiony do Muzeów Watykańskich w XVII wieku.

Zwiedzanie grobowca będzie możliwe w zorganizowanych wycieczkach. Turyści będą mieli okazję podziwiać wspaniałe dekoracje i architekturę grobową. Fasada budowli wykonana jest z różnokolorowych cegieł, kiedy środek emanuje mnogością fresków ukazujących skrzydlate bożki miłości – Amory, elementy mitologii, florę oraz motywy spiralne.

Rekonstrukcja wnętrza grobowca BarberiniWśród prac renowacyjnych znajdowały się: zabezpieczenie budowli, odbudowa zawalonych poziomów konstrukcji i schodów oraz zainstalowanie elektryczności. W dalszym ciągu trwają naprawy poziomów pod ziemią oraz mozaik podłogowych. Odrestaurowanie grobowca było możliwe za sprawą dofinansowania w wysokości 250 tysięcy euro. Z tej puli wciąż niewykorzystany kapitał ma posłużyć na odrestaurowanie pobliskiej Basilica di Santo Stefano Promartire.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów