Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odtworzono rampę na rzymskim Forum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Otwarto kładkę w Rzymie
Otwarto kładkę w Rzymie | Zdjęcie: Chris Warde-Jones

Turyści odwiedzający Wieczne Miasto mogą od 2015 roku podziwiać miasto, tak jak niegdyś antyczni Rzymianie; a to za sprawą dopiero, co odbudowanej siedmio-kondygnacyjnej rampy prowadzącej na Palatyn.

Datowana na I wiek n.e. rampa łączyła Forum ze znajdującym się na szczycie Palatynu,  Pałacem Cesarskim. Konstrukcję odkryto w 1900 roku. Prace restauracyjne podjęto jednak dopiero w 2009 roku, które ostatecznie zakończyły się we wtorek.

Jak twierdzi kurator Francesco Prosperetti rampa łączyła dwie różne strefy miasta: obszar publiczny na Forum, gdzie miały miejsce biznes i administracja publiczna oraz obszar prywatnych rezydencji na szczycie wzgórza. Konstrukcja składa się z siedmiu poziomów i prowadzi, aż na sam szczyt skąd rozciąga się przepiękny widok na Rzym.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów