Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odtworzono rampę na rzymskim Forum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Otwarto kładkę w Rzymie
Otwarto kładkę w Rzymie | Zdjęcie: Chris Warde-Jones

Turyści odwiedzający Wieczne Miasto mogą od 2015 roku podziwiać miasto, tak jak niegdyś antyczni Rzymianie; a to za sprawą dopiero, co odbudowanej siedmio-kondygnacyjnej rampy prowadzącej na Palatyn.

Datowana na I wiek n.e. rampa łączyła Forum ze znajdującym się na szczycie Palatynu,  Pałacem Cesarskim. Konstrukcję odkryto w 1900 roku. Prace restauracyjne podjęto jednak dopiero w 2009 roku, które ostatecznie zakończyły się we wtorek.

Jak twierdzi kurator Francesco Prosperetti rampa łączyła dwie różne strefy miasta: obszar publiczny na Forum, gdzie miały miejsce biznes i administracja publiczna oraz obszar prywatnych rezydencji na szczycie wzgórza. Konstrukcja składa się z siedmiu poziomów i prowadzi, aż na sam szczyt skąd rozciąga się przepiękny widok na Rzym.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów