Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odzyskano skradzione ponad 50 lat temu freski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odzyskano skradzione ponad 50 lat temu freski
Odzyskano skradzione ponad 50 lat temu freski

Transatlantyckie śledztwo pozwoliło władzom włoskim odzyskać w 2015 roku bezcenną kolekcję fresków i innych artefaktów, które zostały nielegalnie wywiezione do Stanów Zjednoczonych ponad 50 lat temu. Wśród odzyskanych skarbów znajdują się trzy freski z Pompejów – miasta pokrytego pyłem wulkanicznym Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Freski skradziono w 1957 roku. Jeden z nich ukazuje młodą kobietę z dzieckiem na ramieniu. Inny z kolei przedstawia kobietę ubraną w długi czerwony płaszcz, trzymającą w dłoni dzbanek. Odzyskane skarby z Pompejów był wcześniej kupowane przez wielkich magnatów amerykańskich, kolekcjonujących zabytki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów