Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ogrodowa ozdoba z fallusem wystawiona na widok publiczny

Ozdoba ogrodowa z fallusem
Ozdoba ogrodowa z fallusem

Antyczni Rzymianie uwielbiali w sztuce i architekturze umieszczać falliczne wizerunki. W muzeum „The Collection” w Lincoln w Anglii na widok publiczny wystawiony zostanie rzymski fallus rzeźbiony w kamieniu, który przez 20 lat wykorzystywany był jako ozdoba ogrodu rodziny w Braceby w Lincolnshire.

Liczący 38 cm długi kamień został wykopany w 1995 roku. Ostatecznie został podarowany przez rodzinę muzeum. Jak twierdzi kurator Anthony Lee fallus znajdujący się na kamieniu zwrócony jest w kierunku czegoś co przypomina waginę lub złe oko. W starożytny Rzymie uważano, że fallus chroni przez złymi mocami złego oka. Kamień prawdopodobnie pierwotnie był częścią muru.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów