Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Olbrzymi rzymski basen w Turcji ma zostać odkopany

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Olbrzymi rzymski basen w Turcji ma zostać odkopany
Olbrzymi rzymski basen w Turcji ma zostać odkopany | Zdjęcie: AA

Afrodyzja, małe antyczne greckie miasto w Azji Mniejszej (obecna Turcja), okazała się skrywać naprawdę interesujące zabytki. Odkrycie archeologów z 2016 roku – gigantyczny basen rzymski – ma zostać całkowicie wydobyty na światło dzienne w ciągu roku.

Prace wykopaliskowe w mieście zaczęły się już ponad 100 lat temu. Ostatnimi czasy naukowcy skupiali się na wydobyciu z ziemi pozostałości rzymskiego obiektu. Basen odkryto 36 lat temu, jednak przez lata prace wykopaliskowe utknęły. Ostatnie 5 lat to okres intensyfikacji starań, aby piękna budowla ujrzała w całości światło dzienne.

Basen datowany jest na I wiek p.n.e. i w porównaniu do małego miasteczka, miał naprawdę imponujące rozmiary. Greckie miasta, w tym czasie, rywalizowały ze sobą odnośnie ciekawych budowli. Opisywany basen był częścią większego kompleksu parkowego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów