Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Olbrzymi rzymski basen w Turcji ma zostać odkopany

Olbrzymi rzymski basen w Turcji ma zostać odkopany
Olbrzymi rzymski basen w Turcji ma zostać odkopany | Zdjęcie: AA

Afrodyzja, małe antyczne greckie miasto w Azji Mniejszej (obecna Turcja), okazała się skrywać naprawdę interesujące zabytki. Najnowsze odkrycie archeologów – gigantyczny basen rzymski – ma zostać całkowicie wydobyty na światło dzienne w ciągu roku.

Prace wykopaliskowe w mieście zaczęły się już ponad 100 lat temu. Ostatnimi czasy naukowcy skupiali się na wydobyciu z ziemi pozostałości rzymskiego obiektu. Basen odkryto 36 lat temu, jednak przez lata prace wykopaliskowe utknęły. Ostatnie 5 lat to okres intensyfikacji starań, aby piękna budowla ujrzała w całości światło dzienne.

Basen datowany jest na I wiek p.n.e. i w porównaniu do małego miasteczka, miał naprawdę imponujące rozmiary. Greckie miasta, w tym czasie, rywalizowały ze sobą odnośnie ciekawych budowli. Opisywany basen był częścią większego kompleksu parkowego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów