Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Olbrzymia makieta Rzymu z IV wieku powstawała ok. 35 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Makieta Rzymu z IV wieku autorstwa Italo Gismondi
Makieta Rzymu z IV wieku autorstwa Italo Gismondi | Zdjęcie: Museum of Roman Civilization

Olbrzymia makieta Rzymu z IV wieku n.e. (tzw. Plastico di Roma Imperiale) to dzieło archeologa i architekta Italo Gismondi, który pracował nad nią dużą część swojego życia (1935-1971). W swojej pracy Gismondi wykorzystał po części dzieło Rodolfo Lanciani’ego – mapę Forma Urbis z 1901 roku.

Makieta po dziś dzień jest uważana za jedno z najlepszych odwzorowań IV-wiecznego Rzymu, za panowania Konstantyna I. Obecnie obiekt znajduje się w Muzeum Cywilizacji Rzymskiej w Rzymie i jest podziwiany przez uczniów oraz turystów, którzy dzięki niemu mogą dowiedzieć się jak w rzeczywistości wyglądały majestatyczne rzymskie zabytki.

Mapa mierzy ok. 20 na 20 metrów (skala 1:250) i w dużym stopniu pomogła reżyserowi filmu „Gladiator” – Ridleyowi Scottowi – odtworzyć świat antyczny.

Wyspa na Tybrze na makiecie
Jean-Pierre Dalbéra/Flickr
Koloseum na makiecie
Jean-Pierre Dalbéra/Flickr
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów