Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Opłaty za zwiedzanie Panteonu?

Opłaty za zwiedzanie Panteonu?
Opłaty za zwiedzanie Panteonu?

Włoski minister kultury Dario Franceschini stwierdził ostatnimi dniami, że siedem milionów turystów, którzy co roku odwiedzają Panteon powinni płacić za zwiedzanie.

Stwierdza przy tym, że opłata za wejście będzie „umiarkowana”, a uzyskane pieniądze pozwolą zadbać o ten piękny rzymski monument, a 20% z tej kwoty pójdzie na rzecz „krajowego funduszu solidarności”. Docelowo opłaty mają zostać wprowadzone w lutym 2018 roku.

Obecnie wejście do Panteonu jest możliwe bez uiszczania jakichkolwiek opłat. Wynika to z przyjętego zwyczaju wikariatu rzymskiego, który umożliwia wstęp do kościołów za darmo. Idea ministra wymaga zatwierdzenia ze strony władz diecezjalnych Rzymu, z którymi rząd jest jednak w „dobrych relacjach”.

Panteon, będący w czasach rzymskich świątynią wszystkich bogów, został w roku 609 n.e. przekształcony w kościół pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników, za sprawą papieża Bonifacego IV. Po dziś dzień odprawiane są w nim msze, a budynek wciąż można zwiedzać bez uiszczania opłat w godzinach 9-19.30.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów