Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Otwarto na zwiedzanie świątynię Mitry w Londynie

Otwarto na zwiedzanie świątynię Mitry w Londynie
Otwarto na zwiedzanie świątynię Mitry w Londynie | Zdjęcie: Robert Hitchman/MOLA

Zrekonstruowana rzymska świątynia Mitry w Londynie została otwarta dla turystów. Obiekt powstał około 240 roku n.e. i był zlokalizowany obok rzeki Walbrook.

Odwiedzający chcąc zobaczyć zabytek będą musieli zejść po stromych, wykonanych z czarnego kamienia schodach siedem metrów poniżej poziomu ulicy.

Mitra jest to słynny młody bóg, który pochodził ze wschodu i był niezwykle popularny wśród żołnierzy. Jego kult czczono w ciemnej podziemnej świątyni, gdzie też składano ofiary ze zwierząt. Kult Mitry jest niezwykle tajemniczy, gdyż nie zachowały się żadne zapiski poświęcone bóstwu.

Ruiny świątyni Mitry (Mithraeum) w Londynie odkryto w roku 1954. Naukowcy uświadomili sobie, że jest to świątynia Mitry, po tym jak odkryli głowę młodego przystojnego boga. Zwiedzanie ruin jest bezpłatne, jednak zaleca się wcześniejsze zarezerwowanie miejsca. Na miejscu można zobaczyć także ponad 600 obiektów (spośród 14 tysięcy) znalezionych w trakcie wykopalisk, a w tym: drewniane drzwi, sandał, mały hełm gladiatora wykonany z bursztynu czy drewnianą tabliczkę z najstarszym zapisem transakcji finansowej w Brytanii.

Otwarto na zwiedzanie świątynię Mitry w Londynie

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów