Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piramida Cestiusza odzyskuje blask

Piramida Cestiusza
Piramida Cestiusza | Zdjęcie: Domenico Stinellis/AP

Dzięki wsparciu z Japonii rzymska piramida Cestiusza odzyskuje blask. Po gruntownej renowacji monument z pewnością zostanie odwiedzony przez większą ilość turystów.

Zabytek liczący około dwóch tysięcy lat, dzięki dofinansowaniu ze strony japońskiego magnata ubraniowego – Yuzo Yagi’ego – został poddany konserwacji i odbudowie.  Na ten cel patron przeznaczył 2 miliony euro. Piramida jest grobem rzymskiego pretora o imieniu Caius Cestius. Budowla ma blisko 36 metrów wysokości i jest wykonana z białego marmuru. Przez lata marmur uległ takiemu zabrudzeniu, że mimo wyjątkowości przybytek cieszył się małym zainteresowaniem turystów. Dodatkowo baza piramidy znajduje się poniżej wysokości ulicy, co powoduje, że mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę z jej istnienia.

Wchodząc do budynku trzeba uważać na niski korytarz prowadzący do komnaty grobowej. W środku nie ma szczątków rzymskiego urzędnika i imiennika budowli – tak naprawdę nie wiadomo co się z nimi stało. W środku zobaczyć możemy zabytkowe freski, wykonane z stylu pompejańskim. Naszym oczom nie umknie także tunel, który według specjalistów mógł zostać wydrążony w czasach średniowiecza przez złodziei.

Piramida Cestiusza jest jedyną zachowaną tego typu budowlą w Rzymie. Pewnym jest, że w Wiecznym Mieście razem były cztery takie konstrukcje. Piramida dowodzi, że po podboju Egiptu w 30 roku p.n.e. Rzym był zafascynowany egipskim światem i stylem.

Duże zanieczyszczenie powietrza powoduje, że marmur bardzo szybko ciemnieje i ulega korozji. Piramida jest czyszczona co kilka miesięcy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów