Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Po 1800 latach przeniesiono szczątki chrześcijańskich męczenników do USA

Święty Magnus i Bonosa
Święty Magnus i Bonosa | Zdjęcie: Wikimedia Commons

Z Rzymu do Louisville w Stanach Zjednoczonych przeniesione zostały szczątki świętych, którzy w III lub IV wieku n.e. zginęli męczeńską śmiercią. Mowa o świętych Magnusie i Bonosie.

Bonosa była rzymską dziewicą, która została skazana na śmierć za swoją wiarę. Nie do końca pewnym jest czy zginęła w III wieku n.e. za panowania Septymiusza Sewera,  czy w IV wieku n.e. za Dioklecjana. Magnus z kolei, rzymski centurion, był tak poruszony śmiercią kobiety, że przyjął wiarę chrześcijańską i także za nią zginął. Istnieje historia mówiąca, że mężczyzna zginął w obronie Bonosy.

Kości Bonosy i Magnusa złożono w parafii kościoła St. Martin of Tours w Louisville, w dzielnicy Phoenix Hall, która zamieszkana jest w dużej mierze przez imigrantów i Afroamerykanów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów