Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Po 1800 latach przeniesiono szczątki chrześcijańskich męczenników do USA

Święty Magnus i Bonosa
Święty Magnus i Bonosa | Zdjęcie: Wikimedia Commons

Z Rzymu do Louisville w Stanach Zjednoczonych przeniesione zostały szczątki świętych, którzy w III lub IV wieku n.e. zginęli męczeńską śmiercią. Mowa o świętych Magnusie i Bonosie.

Bonosa była rzymską dziewicą, która została skazana na śmierć za swoją wiarę. Nie do końca pewnym jest czy zginęła w III wieku n.e. za panowania Septymiusza Sewera,  czy w IV wieku n.e. za Dioklecjana. Magnus z kolei, rzymski centurion, był tak poruszony śmiercią kobiety, że przyjął wiarę chrześcijańską i także za nią zginął. Istnieje historia mówiąca, że mężczyzna zginął w obronie Bonosy.

Kości Bonosy i Magnusa złożono w parafii kościoła St. Martin of Tours w Louisville, w dzielnicy Phoenix Hall, która zamieszkana jest w dużej mierze przez imigrantów i Afroamerykanów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów