Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pod Rzymem natrafiono na „grobowiec atletów”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pod Rzymem natrafiono na "grobowiec atletów"
Pod Rzymem natrafiono na "grobowiec atletów"

Naukowcy natrafili na wyjątkowe znalezisko pod Rzymem. W trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych w celu wydobycia pozostałości akweduktu, na światło dzienne wydobyto miejsce pochówku, w którym poza szkieletami znajdowały się liczne narzędzia do pielęgnacji ciała.

Miejsce to archeolodzy od razu ochrzcili mianem: „Grobowiec atletów”. Poza pozostałościami po czterech ciałach, w komorze znajdowały się strigile, czyli narzędzia służące w czasach antycznych do usuwania starego i brudnego naskórka; używane zwłaszcza przez atletów, którzy oczyszczali ciało po intensywnym wysiłku. Ponadto w komorze grobowej znaleziono liczną, zdobioną ceramikę, miedzianą monetę ukazującą uzbrojoną w hełm Minerwę oraz talerze z pozostałościami po jedzeniu: mięso królików, kurcząt i kóz.

Naukowcy twierdzą, że to prawdziwe szczęście, iż miejsce to zachowało się zupełnie nietknięte; znajdowało się bowiem jedynie 2 metry pod poziomem gruntu. Miejsce datowane jest na IV wiek p.n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów