Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Polacy odkryli rzymskie termy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Polacy odkryli rzymskie termy
Polacy odkryli rzymskie termy

W Gonio, na południe od Batumi, zespół badaczy odkrył łaźnie zbudowane i użytkowane przez rzymskie wojsko ok. 2 tysiące lat temu. – Zaskoczył nas zarówno wiek założenia, jak i wysoka jakość jego wykonania – mówi PAP dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, kierownik wykopalisk.

Badania prowadzone są wewnątrz starożytnego fortu Apsaros wzniesionego przez Rzymian w 2. połowie I wieku n.e. Obok twierdzy przebiegała niegdyś jedyna dogodna droga z Kolchidy (zachodniej Gruzji) do rzymskich prowincji w Azji Mniejszej.

– Z reguły termy budowane dla wojska nie wyróżniały się przepychem. Dlatego zaskoczyło nas odkrycie mozaiki, zdobiącej podłogę. Odsłoniliśmy również dużą część basenu na chłodną wodę – tzw. frigidarium – opowiada dr Karasiewicz-Szczypiorski.

Zaskoczeniem dla archeologów jest też wiek term. Badacze spodziewali się odkrycia budowli z II-III wieku n.e. Tymczasem znalezione łaźnie pochodzą niemal na pewno z II połowy I wieku n.e. Stanowią zatem ślad wczesnej obecności Rzymian na tym terenie. Budowla powstała najprawdopodobniej za panowania cesarza Wespazjana.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów