Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Policja złapała nielegalnego handlarza antycznymi monetami

Monety w Izraelu
Monety w Izraelu

Policja izraelska złapała nielegalnego handlarza antycznymi monetami. Służby odkryły w jego domu na północy Izraela ponad 3000 nielegalnie przechowywanych monet. Ich wartość oceniana jest na dziesiątki tysiące dolarów.

Mieszkaniec Beit Hashita (zlokalizowane około 8 km od dawnego miasta Scythopolis) został oskarżony o próbę nielegalnej sprzedaży monet poza granice kraju, bez formalnego pozwolenia. Niektóre z monet liczą sobie ponad 2000 lat i zgodnie z prawem Izraela należą do państwa. Większość z nich pochodzi z czasów bizantyjskich. W kolekcji znaleźć jednak można monety z okresu powstania Bar Kochby (132-135 n.e.) czy monety uświetniające zdławienie buntu w Judei w 70 roku n.e., z napisem Judaea Capta („Judea zdobyta”). Inne monety pochodzą z okresu muzułmańskiego.

Warte dodania jest to, że mężczyzna jest licencjonowanym handlarzem zabytkami. Stwierdził on w swojej obronie, że monety znalazł samodzielnie na polu niedaleko kibuca oraz oczyścił je w swoim domowym laboratorium.

Według prawa żydowskiego znalazca monet powinien zgłosić odkrycie właściwym służbom i przekazać je władzom. Obecnie toczy się postępowanie przeciwko mężczyźnie pod kątem kradzieży mienia publicznego.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów