Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Policja złapała nielegalnego handlarza antycznymi monetami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Monety w Izraelu
Monety w Izraelu

W 2015 roku policja izraelska złapała nielegalnego handlarza antycznymi monetami. Służby odkryły w jego domu na północy Izraela ponad 3000 nielegalnie przechowywanych monet. Ich wartość oceniana jest na dziesiątki tysiące dolarów.

Mieszkaniec Beit Hashita (zlokalizowane około 8 km od dawnego miasta Scythopolis) został oskarżony o próbę nielegalnej sprzedaży monet poza granice kraju, bez formalnego pozwolenia. Niektóre z monet liczą sobie ponad 2000 lat i zgodnie z prawem Izraela należą do państwa. Większość z nich pochodzi z czasów bizantyjskich. W kolekcji znaleźć jednak można monety z okresu powstania Bar Kochby (132-135 n.e.) czy monety uświetniające zdławienie buntu w Judei w 70 roku n.e., z napisem Judaea Capta („Judea zdobyta”). Inne monety pochodzą z okresu muzułmańskiego.

Warte dodania jest to, że mężczyzna jest licencjonowanym handlarzem zabytkami. Stwierdził on w swojej obronie, że monety znalazł samodzielnie na polu niedaleko kibuca oraz oczyścił je w swoim domowym laboratorium.

Według prawa żydowskiego znalazca monet powinien zgłosić odkrycie właściwym służbom i przekazać je władzom. Obecnie toczy się postępowanie przeciwko mężczyźnie pod kątem kradzieży mienia publicznego.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów