Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Policzono, ile wody płynęło akweduktem rzymskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Akwedukt rzymski
Akwedukt rzymski

Akwedukty dostarczające wodę do Wiecznego Miasta to jedno z najbardziej znanych osiągnięć budowniczych starożytnego Rzymu. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign rozwiązali zagadkę jednego z nich. Na podstawie badań osadów wapiennych ustalili, ile wody dostarczał do Rzymu akwedukt Anio Novus. Piszą o tym w najnowszym numerze czasopisma „Journal of Archaeological Science”.

Akwedukt Anio Novus dostarczał wodę do Rzymu przez setki lat. Liczył sobie 87 kilometrów i pobierał wodę z rzeki Aniene w Apeninach. Jego budowę rozpoczęto w czasach cesarza Kaliguli w 38 roku, zakończono za rządów Klaudiusza w roku 52.

Badacze z Illinois przeanalizowali układ warstw osadowych skał trawertynowych, które utworzyły się w płynącej wodzie, i policzyli, że akweduktem płynęło około 1,4 metra sześciennego wody na sekundę.W tym tempie akwedukt dostarczał miastu przez sekundę ilość wody wystarczającą na 3-godzinny prysznic lub 7 przeciętnych kąpieli w wannie – mówi pierwszy autor pracy, profesor geologii i mikrobiologii, Bruce Fouke z UI.

Osady trawertynu, badane w rejonie Roma Vecchia, gdzie Anio Novus jest najlepiej zachowany, wskazują, że akwedukt był praktycznie zawsze pełen wody, gromadzące się osady ograniczały jednak jej przepływ. Dlatego najnowszy wynik pokazuje mniejszy przepływ, niż wcześniej myślano. Osady ograniczały go nawet o 25 procent.

Badacze ujawnili przy okazji prawdopodobne starożytne oszustwa. Poprzednie szacunki opierały się na relacjach z 97 roku, zawartych przez komisarza Rzymu do spraw zaopatrzenia w wodę, Sextusa Juliusa Frontinusa, w tekście „De Aquis”.Mamy wrażenie, że te dane nie są wiarygodne, nie istniały wtedy dokładne metody pomiaru przepływu wody– podkreśla Fouke.W danych Frontinusa jest wiele nieścisłości, które on sam tłumaczy nie tylko błędami pomiaru, ale i przypadkami kradzieży wody, wreszcie przypadkami oszustwa w samym urzędzie gospodarki wodą– dodaje.

Wcześniejsze pomiary przepływu opierały się też na nie do końca poprawnych szacunkach prędkości wody. Tymczasem wykazane w najnowszych badaniach różnice nachylenia akweduktu wskazują, że w niektórych miejscach prędkość wody zmieniała się nawet o ponad metr na sekundę. To dramatycznie zmienia wynik szacunków dotyczących objętości transportowanej wody.

Bez względu na to, jakie będą konkretne wyniki obliczeń, nie sposób kwestionować, że system akweduktów miał kluczowe znaczenie dla rozwoju Wiecznego Miasta– podkreśla Fouke.To właśnie stabilne zaopatrzenie w wodę pozwoliło zwiększyć liczbę ludności Rzymu w pierwszym stuleciu naszej ery do 600 tysięcy, a nawet miliona– zaznacza.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów