Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W północnej Anglii odkryto rzymską drogę i ośrodki miejskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W północnej Anglii odkryto rzymską drogę i ośrodki miejskie
W północnej Anglii odkryto rzymską drogę i ośrodki miejskie | Zdjęcie: Northern Archaeological Associates

W trakcie prac budowlanych prowadzonych w 2017 roku przy autostradzie A1, prowadzącej od Londynu do Edynburga, natrafiono na ślady istnienia rzymskich ośrodków miejskich oraz drogi antycznej.

Naukowcy datują ośrodek na rok 60 n.e., co dowodzi że jest to najstarszy odkryty tego typu zamieszkany obszar w północnej Anglii. Dotychczas uważano za taki York lub Carlisle, które sięgają 70 roku n.e.

Natrafiono także na wyrzeźbioną w bursztynie figurkę aktora oraz ponad 1400 fragmentów glinianych foremek do wytapiania złotych, srebrnych i miedzianych monet. Jest to tym samym najbardziej na północ wysunięte miejsce, w którym dowiedziono, że wybijano monety. Co więcej, w tym regionie musiał istnieć przemysł industrialny i administracyjny.

Z czasem odkryty ośrodek stracił swój prestiż na rzecz miasta Cataractonium (na południe),  które było centrum obróbki skór. Tam też naukowcy odkryli srebrny pierścień w kształcie zwiniętego węża, klucze różnych kształtów, pojemni na tusz, rylce oraz rury ołowiane służące do wyznaczania prostych dróg.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów