Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Polscy badacze odkryli Bassanię – zaginione miasto ze starożytności

Szkodra, w okolicy której znaleziono Bassanię
Szkodra, w okolicy której znaleziono Bassanię

Polskim naukowcom udało się w Albanii natrafić na pozostałości po zaginionym mieście Bassanii. Ośrodek ten być może został zniszczony przez Rzymian na przełomie er.

Do odkrycia doszło w północno-zachodniej części kraju, nieopodal miasta Szkodra. W maju tego roku wykopano część murów i bramę. Do budowy konstrukcji wykorzystano bloki kamienne, które kładziono z zewnątrz;w środku murów znajdowała się ziemia i drobne kamienie. Same mury posiadały ponad 3 m szerokości.

Naukowcy jasno podkreślają, że tego typu styl zabudowy obronnej był charakterystyczny dla kultury hellenistycznej. Na miejscu odkryto także liczne monety i ceramikę z okresu IV-I wiek p.n.e.

Jak twierdzą badacze, pozostałości po konstrukcjach obronnych były ciężkie do rozróżnienia, biorąc pod uwagę specyficzną budowę geologiczną – zlepieńce i piaskowce. Ruiny postrzegano za skały.

Bassania była ważną twierdza królestwa Ilirów. Zgodnie z przekazami Tytusa Liwiusza, Rzymianie podbili ziemie Ilirów w 168 roku p.n.e., gdzie ostatnim samodzielnym królem był Gentios. O mieście Bassania wspomina właśnie Liwiusz w kontekście zmagań.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów