Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Polscy badacze odkryli Bassanię – zaginione miasto ze starożytności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Szkodra, w okolicy której znaleziono Bassanię
Szkodra, w okolicy której znaleziono Bassanię

Polskim naukowcom udało się w 2018 roku wAlbanii natrafić na pozostałości po zaginionym mieście Bassanii. Ośrodek ten być może został zniszczony przez Rzymian na przełomie er.

Do odkrycia doszło w północno-zachodniej części kraju, nieopodal miasta Szkodra. W maju tego roku wykopano część murów i bramę. Do budowy konstrukcji wykorzystano bloki kamienne, które kładziono z zewnątrz;w środku murów znajdowała się ziemia i drobne kamienie. Same mury posiadały ponad 3 m szerokości.

Naukowcy jasno podkreślają, że tego typu styl zabudowy obronnej był charakterystyczny dla kultury hellenistycznej. Na miejscu odkryto także liczne monety i ceramikę z okresu IV-I wiek p.n.e.

Jak twierdzą badacze, pozostałości po konstrukcjach obronnych były ciężkie do rozróżnienia, biorąc pod uwagę specyficzną budowę geologiczną – zlepieńce i piaskowce. Ruiny postrzegano za skały.

Bassania była ważną twierdza królestwa Ilirów. Zgodnie z przekazami Tytusa Liwiusza, Rzymianie podbili ziemie Ilirów w 168 roku p.n.e., gdzie ostatnim samodzielnym królem był Gentios. O mieście Bassania wspomina właśnie Liwiusz w kontekście zmagań.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów