Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Polski poszukiwacz skarbów odkrył rzymską monetę Marcusa Aureliusa Nigrinianusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Polski poszukiwacz skarbów odkrył rzymską monetę Marcusa Aureliusa Nigrinianusa
Polski poszukiwacz skarbów odkrył rzymską monetę Marcusa Aureliusa Nigrinianusa

Pan Mariusz Ciepluch – polski detektorysta – dokonał niesamowitego znaleziska w Anglii. Oddajmy głos samemu znalazcy.

Podczas jednej z porannych poszukiwawczych włóczęg gdzieś w korycie rzeki uwagę moją przyciągnął, jeden z sygnałów, brzmiał czyściej niż inne które namierzyłem tego ranka. Kiedy go zlokalizowałem, była radość – rzymska moneta, w całkiem dobrym stanie. Uwielbiam artefakty związane z Imperium, posiadam o nich jakąś elementarną wiedzę, zgromadziłem sporo literatury, ale próba zidentyfikowania tego znaleziska, nie powiodła się zupełnie, Dopiero pomoc mojego przyjaciela, specjalisty od monet rzymskich – Marka Sokołowskiego pozwoliła rozwikłać zagadkę. Moneta którą znalazłem to: Marcus Aurelius Nigrinianus (zm. 284/285 n.e.) – syn cesarza rzymskiego Karynusa i Magnii Urbiki, wnuk cesarza Karusa.

Nigrynian do historii przeszedł głównie dlatego, że był ostatnim ubóstwionym po śmierci członkiem rodziny cesarskiej. A moneta którą znalazłem jest monetą pośmiertną, z jego wyobrażeniem. Kiedy potomek zmarł jego ojciec wybił pewną ilość aureliusów brązowych powlekanych srebrem, dla upamiętnienia syna.

Polski poszukiwacz skarbów odkrył rzymską monetę Marcusa Aureliusa NigrinianusaSą to monety naprawdę rzadko spotykane i bardzo pożądane przez kolekcjonerów, kiedy już dowiedziałem się z czym mam do czynienia, zacząłem przeszukiwać bazę PAS aby sprawdzić jak wygląda stan zachowania mojej monety w stosunku, do innych monet tego typu znalezionych w UK. Byłem bardzo zaskoczony bo choć opis istnieje w bazie, to sporządzono go w oparciu o prace Petera Guesta i Nicka Wellsa, zatytułowaną „Epoka żelaza i rzymskie monety Walii”. A moneta taka nigdy jeszcze ni została dodana do bazy PAS, jestem bardzo szczęśliwy bo wydaje się , że znalazłem unikat, na pół legendarny w świecie kolekcjonerów.

Moneta została zarejestrowana w bazie danych PAS:

  • Rzymska moneta ze stopu miedzi Divus Nigrinian (AD 283-285), prawdopodobnie syn Carinusa, datowany na okres około 284-285 roku. CONSECRATIO odwrotny typ przedstawiający orła stojącego twarzą, głowa lewa Mennica Rzymu.

Monety Nigrinian są bardzo rzadkie w Wielkiej Brytanii, z jednym przykładem odnotowanym w skarbie Gloucester. Jest to pierwszy zweryfikowany przykład zarejestrowany przez PAS.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów