Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W południowej Anglii odkryto rzadką rzymską mozaikę

W południowej Anglii odkryto rzadką rzymską mozaikę
W południowej Anglii odkryto rzadką rzymską mozaikę

W południowej Anglii, w Berkshire, odkryto rzymską mozaikę, która ukazuje greckiego herosa Bellerofona jadącego na pegazie. Jest to jedno z ciekawszych znalezisk w Brytanii, w ostatnich 50 latach.

Obiekt jest datowany na około rok 380 n.e. Znalezisko jest mozaiką podłogową o długości 6 metrów. Dzieło w centralnej części ukazuje scenę walki greckiego bohatera z chimerą oraz ofiarowanie ręki córki króla jako nagrodę. Później chrześcijanie przerobią tę historię na opowieść o świętym Jerzym i smoku.

Odkrycie miało miejsce niedaleko Boxford.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów