Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na południu Turcji natrafiono na rzymskie ekskluzywne posiadłości

Na południu Turcji natrafiono na rzymskie ekskluzywne posiadłości
Na południu Turcji natrafiono na rzymskie ekskluzywne posiadłości | Zdjęcie: University of Vienna

W południowej Turcji natrafiono na pozostałości po rzymskich ekskluzywnych posiadłościach, do których „uciekała” na wypoczynek elita Rzymu.

Do odkrycia doszło w Kibyratis (Kibyra), mieście znajdującym się w tureckich górach. Jedna z posiadłości należała do rodu Marka Aureliusza (panował w latach 161-180 n.e.). Region Kibyratis do roku 2008 był praktycznie niezbadany. Dopiero, stosunkowo niedawno, naukowcy podjęli prace wykopaliskowe na tym obszarze.

Cztery wille należały do zarówno lokalnej jak i rzymskiej elity. Mimo że budynki są mocno zniszczone to po dziś dzień można zobaczyć pozostałości mozaik, marmurowych dekoracji ściennych czy gliniane rury wodociągowe. Co więcej, zachowały się liczne narzędzia metalurgiczne, ceramika, marmurowe odważniki – wykorzystywane przy produkcji wina – co dowodzi, że posiadłości miały charakter rolniczy. Wydaje się, jednak że właściciele posesji jednak nie czerpali dochodów z uprawy, a jedynie traktowali swoje wille jako miejsce odpoczynku. Nie wyklucza to jednak możliwości, że produkty rolnicze były eksportowane.

Obok jednego z domów natrafiono na ołtarz, na którym składano ofiary na czas polowań.

Antyczne miasto Kibyra znajdowało się w ważnym obszarze handlowym i wyraźnie prosperowało w czasach rzymskich – pod rzymskim panowaniem znalazło się w I wieku n.e. Strabon wspomina, że region mógł zapewnić imperium 30 tysięcy legionistów i 2 tysiące jeźdźców.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów