Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Pompejach natrafiono na szczątki czwórki nastolatków z czasów rzymskich

W Pompejach natrafiono na szczątki czwórki nastolatków z czasów rzymskich
W Pompejach natrafiono na szczątki czwórki nastolatków z czasów rzymskich | Zdjęcie: Soprintendenza archeologica di Pompei

Ostatnimi dniami archeolodzy odnaleźli, w antycznym sklepie pod Pompejami, szczątki czwórki nastolatków z czasów rzymskich. Ponadto natrafiono na złote monety i biżuterię.

Dzieci zapewne szukały schronienia przed niszczycielską erupcją Wezuwiusza w 79 roku n.e. Prace wykopaliskowe niedaleko bramy Porta Ercolano rozpoczęły się w maju tego roku. Droga przechodząca przez bramę łączyła Pompeje z Herkulanum. Jak twierdzą naukowcy do tej pory udało się bardzo dobrze poznać życie ówczesnych mieszkańców Pompejów; wciąż jednak wiele jest niewiadomych. Badacze liczą, że odkrycie pomoże je wyjaśnić.

Wspomniane wykopaliska miały na celu poznanie jak rozwijał się handel poza murami miasta. Nieoczekiwanie w czasie prac naukowcy odkryli szczątki czterech osób opartych o mur w starożytnym sklepie. Naukowcy sądzą, że osoby te szukały schronienia. Ostatecznie jednak w sklepie dopadły je popiół wulkaniczny oraz toksyczne gazy. Wstępne badania zębów oraz kości dowiodły, że były to osoby młode. Udało się potwierdzić płeć dwóch z tych osób: mężczyznę i kobietę.

W pobliżu szczątków znaleziono monety, datowane na 74-78 n.e., naszyjnik ze złotym liściem oraz urny prochowe. Jak stwierdzili naukowcy są oni zaskoczeni, że złodzieje nie zrabowali kosztowności.

Znaleziska zachęciły archeologów do dalszych badań, które mają zostać rozszerzone na okoliczne sklepiki i większy obszar.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów