Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pompeje mają problem z wydaniem pieniędzy z UE

Pompeje
Pompeje | Zdjęcie: Reuters

Kuratorzy antycznych Pompejów, które zostały zniszczone w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e., mają do wydania miliony euro, które obiecała im Bruksela. Problem w tym, że przez zaniedbania, pozostało im niewiele czasu.

Po trzech latach kłótni i niegospodarności, władze Pompejów pracują dzień i noc, aby określić na co przeznaczone zostaną miliony euro, jakie zobowiązała się podarować Unia Europejska. Decyzje o tym na co mają zostać wydane pieniądze muszą zostać podjęte do końca tego roku. Osoby odpowiedzialne za zabytki w Pompejach przez dekady zarzekały się, że niemożliwym jest utrzymanie monumentów i odbudowa ruin bez odpowiedniego dofinansowania. Teraz, kiedy władze miasta otrzymały ogromne dofinansowanie z UE, muszą się zmierzyć z falą krytyki, która pojawiła się a propos nieumiejętnego gospodarowania pieniędzmi.

Trzy lata temu Unia obiecała blisko 78 milionów euro (kwota zwiększyła się do 105) na odbudowę zabytków i wszelkie prace renowacyjne w Pompejach. Przez ten czas udało się zaplanować wydatki na kwotę 21 milionów euro. Tak duża opieszałość wynikała z biurokracji, nieudolnego zarządzania i obaw, że pieniądze mogą znaleźć się w rękach lokalnej mafii Camorra.

Bruksela ponagla ostrzeżenia, że jeśli Włosi nie wykorzystają szansy, stracą pieniądze. A dofinansowanie jest niezbędne. Przez ostatnie kilka lat informowano o kolejnych zawaleniach murów i fragmentów willi, po tym jak miasto nawiedzały silne ulewy. Tylko w tym miesiącu, willa należąca do rzymskiego nobila Juliusza Polibiusza została zniszczona przez powódź. Wiele zabytków nie jest także odpowiednio zabezpieczonych. Przykładem jest wydarzenie z tego weekendu, kiedy to 36-letni francuski turysta starał się ukryć fragment rzymskiego naczynia. Na szczęście w porę zauważył to włoski odwiedzający, który powiadomił służby.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów