Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Poszukiwacz skarbów znalazł rzymski wisiorek

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Poszukiwacz skarbów znalazł rzymski wisiorek
Poszukiwacz skarbów znalazł rzymski wisiorek | Zdjęcie: PORTABLE ANTIQUITIES SCHEME

Poszukiwacz skarbów amator natrafił w 2016 roku na rzadki liczący dwa tysiące lat rzymski wisiorek. Odkrycie miało miejsce na polu w wiosce Farndon, niedaleko Chester (Anglia).

Luke Sansom przeszukiwał pole przy pomocy swojego detektora metalu, kiedy natknął się na nieoczekiwany skarb. Wykonany z karneolu wisiorek ukazuje dobrze zbudowanego gladiatora lub żołnierza, trzymającego tarczę w kierunku czegoś, co przypomina tygrysa lub panterę. Naukowcy oceniają, że przedmiot datowany jest na I wiek p.n.e.

Jest to największe odkrycie pana Sansoma, w jego 10-letniej karierze poszukiwacza skarbów. Artefaktem zainteresowało się Muzeum Grosvenor w Chester. Połowę pieniędzy za odkrycie ma otrzymać znalazca, a drugą część właściciel pola.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów