Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Poszukiwacz skarbów znalazł rzymski wisiorek

Poszukiwacz skarbów znalazł rzymski wisiorek
Poszukiwacz skarbów znalazł rzymski wisiorek | Zdjęcie: PORTABLE ANTIQUITIES SCHEME

Poszukiwacz skarbów amator natrafił na rzadki liczący dwa tysiące lat rzymski wisiorek. Odkrycie miało miejsce na polu w wiosce Farndon, niedaleko Chester (Anglia).

Luke Sansom przeszukiwał pole przy pomocy swojego detektora metalu, kiedy natknął się na nieoczekiwany skarb. Wykonany z karneolu wisiorek ukazuje dobrze zbudowanego gladiatora lub żołnierza, trzymającego tarczę w kierunku czegoś, co przypomina tygrysa lub panterę. Naukowcy oceniają, że przedmiot datowany jest na I wiek p.n.e.

Jest to największe odkrycie pana Sansoma, w jego 10-letniej karierze poszukiwacza skarbów. Artefaktem zainteresowało się Muzeum Grosvenor w Chester. Połowę pieniędzy za odkrycie ma otrzymać znalazca, a drugą część właściciel pola.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów