Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Poza murami Pompejów odkryto czterokołowy rydwan ceremonialny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Poza murami Pompejów odkryto czterokołowy rydwan ceremonialny
Poza murami Pompejów odkryto czterokołowy rydwan ceremonialny

Do niesamowitego odkrycia doszło w podmiejskiej willi Civita Giuliana, na północ od Pompejów. Znalezisko to rzymski czterokołowy pięknie zdobiony rydwan, który wykorzystywany był zapewne w trakcie procesji. Obiekt tak jak i całe miasto został pogrzebany przez Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Zachowały się m.in. żelazne elementy, piękne dekoracje z brązu i cyny, zmineralizowane resztki drewna i ślady po materiałach organicznych (pozostałości po dekoracjach kwiatowych). Rydwan znajdował się w portyku domu. Co interesujące, w 2018 roku w stajni należącej do tej budowli natrafiono na szczątki trzech koni, które nadal były w uprzęży.

Rydwan mógł być wykorzystywany na czas festiwali lub procesji. Zachowane medaliony na rydwanie ukazują Erosa, a liczne elementy sugerują, że obiekt mógł być wykorzystywany chociażby w czasie rytuałów związanych z małżeństwem np. do prowadzenia panny młodej do jej nowego domu.

Jak twierdzą badacze, rydwan cudem ocalał nie tylko przed zniszczeniem, ale przed grabieżą ze strony nielegalnych poszukiwaczy skarbów, którzy w niedalekiej odległości wykopali liczne tunele.

Więcej informacji w źródle.

Civita Giuliana
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów