Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Poza murami Pompejów odkryto czterokołowy rydwan ceremonialny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Poza murami Pompejów odkryto czterokołowy rydwan ceremonialny
Poza murami Pompejów odkryto czterokołowy rydwan ceremonialny

Do niesamowitego odkrycia doszło w podmiejskiej willi Civita Giuliana, na północ od Pompejów. Znalezisko to rzymski czterokołowy pięknie zdobiony rydwan, który wykorzystywany był zapewne w trakcie procesji. Obiekt tak jak i całe miasto został pogrzebany przez Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Zachowały się m.in. żelazne elementy, piękne dekoracje z brązu i cyny, zmineralizowane resztki drewna i ślady po materiałach organicznych (pozostałości po dekoracjach kwiatowych). Rydwan znajdował się w portyku domu. Co interesujące, w 2018 roku w stajni należącej do tej budowli natrafiono na szczątki trzech koni, które nadal były w uprzęży.

Rydwan mógł być wykorzystywany na czas festiwali lub procesji. Zachowane medaliony na rydwanie ukazują Erosa, a liczne elementy sugerują, że obiekt mógł być wykorzystywany chociażby w czasie rytuałów związanych z małżeństwem np. do prowadzenia panny młodej do jej nowego domu.

Jak twierdzą badacze, rydwan cudem ocalał nie tylko przed zniszczeniem, ale przed grabieżą ze strony nielegalnych poszukiwaczy skarbów, którzy w niedalekiej odległości wykopali liczne tunele.

Więcej informacji w źródle.

Civita Giuliana
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów