Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prace badawcze w rzymskiej willi na Sycylii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Prace badawcze w rzymskiej willi na Sycylii
Prace badawcze w rzymskiej willi na Sycylii | Zdjęcie: USF

Archeolodzy z University of South Florida odkryli rzymską willę oraz liczne artefakty na Sycylii. Znaleziska pozwolą naukowcom jeszcze lepiej poznać system ekonomiczny wyspy w czasach antycznych.

Prace badawcze mają miejsce na obszarze około 500 metrów kw., niedaleko przybrzeżnego miasta Realmonte na Sycylii. Willa, nazywana Durrueli, posiadała schody, liczne piętra i kanały wodne; użytkowana była na przestrzeni II-VII wieku n.e.

Naukowcom udało się także wydobyć naczynia, lampy, urządzenia do wyrobu ceramiki oraz ceramikę. Według wstępnych badań naukowcy oceniają, że budynek służył do wyrobu ceramiki, cegieł i płytek – na skalę przemysłową.

Część willi została już odkryta kilka dekad wcześniej, jednak obecnie dzięki wykorzystaniu skanerów 3D wyniki badań są zdecydowanie ciekawsze.

Willa z pewnością była typową letnią rezydencją, w której odpoczywali przedstawiciele wyższych warstw.

 

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów