Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prace konserwacyjne posągów w Bath

Prace konserwacyjne posągów w Bath
Prace konserwacyjne posągów w Bath

W tym tygodniu w słynnych rzymskich łaźniach w Bath (Anglia) miały miejsce prace konserwacyjne posągów słynnych Rzymian.

Naprawom i czyszczeniu poddano statuę Juliusza Cezara, Klaudiusza, Hadriana i Konstantyna Wielkiego. Dzięki tym zabiegom obiekty mają odzyskać swój blask i być lepiej zachowane. Jest to część większych prac konserwatorów mających trwać do 26 stycznia w całym kompleksie termalnym.

Mimo prac konserwacyjnych zwiedzanie obiektu jest możliwe, a turyści będą mieli szansę porozmawiać z konserwatorami w przerwach pracy. Jak twierdzą władze tego przybytku, takie prace konserwacyjne przeprowadzane są raz na 9-10 lat, gdyż posągi są wykonane z delikatnego kamienia i są podatne na warunki pogodowe.

Po zakończeniu prac obiekty nie będą się znacznie różnić od obecnego stanu – jednak jak przekonują władze w Bath, na tym polega dobra konserwacja.

Wszystkie statuy, poza wizerunkiem Juliusza Cezara, pochodzą z czasów wiktoriańskich. Ich wykonawcą był GA Lawson, którego dzieła stanęły w Bath w 1897 roku. Posąg Cezara został dodany w 1989 roku i zastąpił poprzednią wersję, która uległa zniszczeniu w wyniku aktów wandalizmu.

W zeszłym roku podobne prace konserwacyjne przeszły statuy innych Rzymian – Wespazjana oraz wczesnych namiestników Brytanii: Juliusza Agrykoli, Swetoniusza Paulinusa i Ostoriusza Scapuli.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów