Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prace konserwacyjne posągów w Bath

Prace konserwacyjne posągów w Bath
Prace konserwacyjne posągów w Bath

W tym tygodniu w słynnych rzymskich łaźniach w Bath (Anglia) miały miejsce prace konserwacyjne posągów słynnych Rzymian.

Naprawom i czyszczeniu poddano statuę Juliusza Cezara, Klaudiusza, Hadriana i Konstantyna Wielkiego. Dzięki tym zabiegom obiekty mają odzyskać swój blask i być lepiej zachowane. Jest to część większych prac konserwatorów mających trwać do 26 stycznia w całym kompleksie termalnym.

Mimo prac konserwacyjnych zwiedzanie obiektu jest możliwe, a turyści będą mieli szansę porozmawiać z konserwatorami w przerwach pracy. Jak twierdzą władze tego przybytku, takie prace konserwacyjne przeprowadzane są raz na 9-10 lat, gdyż posągi są wykonane z delikatnego kamienia i są podatne na warunki pogodowe.

Po zakończeniu prac obiekty nie będą się znacznie różnić od obecnego stanu – jednak jak przekonują władze w Bath, na tym polega dobra konserwacja.

Wszystkie statuy, poza wizerunkiem Juliusza Cezara, pochodzą z czasów wiktoriańskich. Ich wykonawcą był GA Lawson, którego dzieła stanęły w Bath w 1897 roku. Posąg Cezara został dodany w 1989 roku i zastąpił poprzednią wersję, która uległa zniszczeniu w wyniku aktów wandalizmu.

W zeszłym roku podobne prace konserwacyjne przeszły statuy innych Rzymian – Wespazjana oraz wczesnych namiestników Brytanii: Juliusza Agrykoli, Swetoniusza Paulinusa i Ostoriusza Scapuli.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów