Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prace wykopaliskowe na największym antycznym stadionie w Anatolii

Prace wykopaliskowe na największym antycznym stadionie w Anatolii
Prace wykopaliskowe na największym antycznym stadionie w Anatolii

Największy stadion w Anatolii (Turcja), w mieście Denizli, jest odkrywany od ponad 13 lat. Naukowcy sądzą, że niebawem uda się odkryć wiele ciekawych znalezisk.

Stadion o nazwie Laodicea był miejsce, gdzie toczyła się rywalizacja sportowa (w stylu olimpijskim) i odbywały się walki gladiatorów. Przez ponad 10 lat wykopalisk wydobyto z ziemi niemal 4000 obiektów, w tym wiele kamiennych tablic, które dowodzą jak wiele na stadionie miało miejsca wydarzeń sportowych. Jedna z inskrypcji wspomina, jak jeden z atletów wygrał pięć razy z rzędów w swojej dyscyplinie.

Stadion liczył 285 metrów długości i 70 wysokości. Na południe od budowli znajdował się kompleks term, które były jednymi z największych w Anatolii.

Prace wykopaliskowe na terenie stadionu to część większego projektu, który uwzględnia także prace renowacyjne na drodze kolumnowej przy stadionie, w tym m.in. modelowanie powalonych kolumn.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów