Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prace wykopaliskowe na największym antycznym stadionie w Anatolii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Prace wykopaliskowe na największym antycznym stadionie w Anatolii
Prace wykopaliskowe na największym antycznym stadionie w Anatolii

Największy stadion w Anatolii (Turcja), w mieście Denizli, jest odkrywany od ponad 13 lat. Naukowcy sądzą, że niebawem uda się odkryć wiele ciekawych znalezisk.

Stadion o nazwie Laodicea był miejsce, gdzie toczyła się rywalizacja sportowa (w stylu olimpijskim) i odbywały się walki gladiatorów. Przez ponad 10 lat wykopalisk wydobyto z ziemi niemal 4000 obiektów, w tym wiele kamiennych tablic, które dowodzą jak wiele na stadionie miało miejsca wydarzeń sportowych. Jedna z inskrypcji wspomina, jak jeden z atletów wygrał pięć razy z rzędów w swojej dyscyplinie.

Stadion liczył 285 metrów długości i 70 wysokości. Na południe od budowli znajdował się kompleks term, które były jednymi z największych w Anatolii.

Prace wykopaliskowe na terenie stadionu to część większego projektu, który uwzględnia także prace renowacyjne na drodze kolumnowej przy stadionie, w tym m.in. modelowanie powalonych kolumn.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów