Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prawdopodobnie odkryto pierścień Poncjusza Piłata

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Prawdopodobnie odkryto pierścień Poncjusza Piłata
Prawdopodobnie odkryto pierścień Poncjusza Piłata | Zdjęcie: J. Rodman; photo: C. Amit, IAA Photographic Department

Naukowcy w Izraelu zbadali rzymskie znalezisko sprzed lat – pierścień – który jak się okazuje prawdopodobnie należał do Poncjusza Piłata, rzymskiego prefekta Judei, który nadzorował proces i ukrzyżowanie Chrystusa.

Pierścień wykonany jest z brązu i wydobyto go 50 lat temu w trakcie prac wykopaliskowych w forcie Herodion na pustyni w Judei. Dzięki ostatnim badaniom ujawniono sekrety artefaktu. Na pierścieniu widoczne jest naczynie na wino oraz inskrypcja „Piłat”.

Naukowcy uważają, ze jest to istotny dowód na to, że pierścień należał rzeczywiście do prefekta. Z drugiej strony, niewykluczonym jest, aby pierścień był używany przez bliskie otoczenie Piłata do oznaczania dokumentów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów