Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prawdopodobnie odkryto pierścień Poncjusza Piłata

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Prawdopodobnie odkryto pierścień Poncjusza Piłata
Prawdopodobnie odkryto pierścień Poncjusza Piłata | Zdjęcie: J. Rodman; photo: C. Amit, IAA Photographic Department

Naukowcy w Izraelu zbadali rzymskie znalezisko sprzed lat – pierścień – który jak się okazuje prawdopodobnie należał do Poncjusza Piłata, rzymskiego prefekta Judei, który nadzorował proces i ukrzyżowanie Chrystusa.

Pierścień wykonany jest z brązu i wydobyto go 50 lat temu w trakcie prac wykopaliskowych w forcie Herodion na pustyni w Judei. Dzięki ostatnim badaniom ujawniono sekrety artefaktu. Na pierścieniu widoczne jest naczynie na wino oraz inskrypcja „Piłat”.

Naukowcy uważają, ze jest to istotny dowód na to, że pierścień należał rzeczywiście do prefekta. Z drugiej strony, niewykluczonym jest, aby pierścień był używany przez bliskie otoczenie Piłata do oznaczania dokumentów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów