Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przy murze Hadriana natrafiono na rzymskie podkowy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Przy murze Hadriana natrafiono na rzymskie podkowy
Przy murze Hadriana natrafiono na rzymskie podkowy

Przy murze Hadriana natrafiono na ciekawe znalezisko – cztery rzymskie podkowy (tzw. soleae ferreae). Do odkrycia doszło w słynnym obozie Vindolanda.

Vindolanda znajduje się w mieście Hexham, w północnej Anglii. Odkrycia dokonał wolontariusz wspomagający wykopaliska. Podkowy datowane są na 140-180 rok n.e. Do naszych czasów zachowały się w tak dobrym stanie, gdyż ziemia w której się znajdowały posiadała bardzo mało tlenu, a związku z tym nie uległy zniszczeniu.

Rzymskie nakładki ochronne na kopyta są wczesną wersją późniejszych podków. Stosowano je głównie, kiedy konie wykorzystywane były w górzystym, skalnym terenie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów