Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przy murze Hadriana natrafiono na rzymskie podkowy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Przy murze Hadriana natrafiono na rzymskie podkowy
Przy murze Hadriana natrafiono na rzymskie podkowy

Przy murze Hadriana natrafiono na ciekawe znalezisko – cztery rzymskie podkowy (tzw. soleae ferreae). Do odkrycia doszło w słynnym obozie Vindolanda.

Vindolanda znajduje się w mieście Hexham, w północnej Anglii. Odkrycia dokonał wolontariusz wspomagający wykopaliska. Podkowy datowane są na 140-180 rok n.e. Do naszych czasów zachowały się w tak dobrym stanie, gdyż ziemia w której się znajdowały posiadała bardzo mało tlenu, a związku z tym nie uległy zniszczeniu.

Rzymskie nakładki ochronne na kopyta są wczesną wersją późniejszych podków. Stosowano je głównie, kiedy konie wykorzystywane były w górzystym, skalnym terenie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów