Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przy Stadio Olimpico odkryto rzymskie sarkofagi

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Przy Stadio Olimpico odkryto rzymskie sarkofagi
Przy Stadio Olimpico odkryto rzymskie sarkofagi | Zdjęcie: ANSA

W pobliżu stadionu piłkarskiego w Rzymie, przypadkiem, w 2017 roku, natrafiono na dwa rzymskie sarkofagi. Obiekty wykonane są z marmuru i zapewne były ostatnim miejscem spoczynku zmarłych dzieci z bogatej rzymskiej familii.

Do odkrycia doszło w momencie jak, firma energetyczna rozpoczęła prace budowlane pod budowę nowych gazociągów i kładzenia okablowania. Władze miasta na miejsce wezwały grupę archeologów, która miała za zadanie ostrożnie wydobyć sarkofagi z ziemi.

Obiekty okazały się sięgać III-IV wieku n.e., a w celu dalszych badań przetransportowano je do centrum miasta w celu dalszej analizy. Sarkofagi znajdowały się 3 metry pod poziomem ziemi, w pobliżu północnego skrzydła słynnego stadionu Stadio Olimpico, na którym swoje mecze rozgrywają drużyny Lazio i Roma. To właśnie na północnych trybunach stadionu zlokalizowani są najwięksi fanatycy drużyn.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów