Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przypadkowo odnaleziono „błękit egipski”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret mumii
Portret mumii | Zdjęcie: Courtesy Phoebe A. Hearst Museum of Anthropology and the Regents of the University of California (catalog no. 6-21379)

Naukowcy przypadkowo odnaleźli dowód na istnienie tzw. „błękitu egipskiego”, pierwszego znanego sztucznego pigmentu. Odkrycia dokonano w kolekcji malowideł z Egiptu rzymskiego.

Obrazy to portrety mumii, które przechowywane są Phoebe A. Hearst Museum of Anthropology w USA. Datowane są na II wiek n.e. Gołym okiem nie widać niebieskiego zabarwienia na obrazach. Górują kolor szary, biały.

Przy użyciu technologii bliskiej podczerwieni i dyfrakcji rentgenowskiej naukowcy byli w stanie wykryć znany pigment. „Błękit egipski” wytwarzany był od około 3100 roku p.n.e. Co ciekawe dotychczas uważano go za drogi i rzadki kolor. Jednak dzięki odkryciu naukowcy twierdzą, że w czasach rzymskich mógł być popularnym i powszechnym pigmentem.

Źródła wykorzystane
  • Daniel Weiss, Hidden Blues, "Archeology.com", 7 grudnia 2015

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów