Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rekonstrukcja kolosa Konstantyna Wielkiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Projection: Rectilinear (0) FOV: 99 x 72 Ev: 11.19
Zachowane fragmenty oryginalnego kolosa Konstantyna

Do 27 lutego w Mediolanie można podziwiać pełnowymiarowy, zrekonstruowany kolos Konstantyna Wielkiego. Jeden z elementów wystawy Recycling Beauty, jest on wynikiem współpracy Musei Capitolini, Fondazione Prada i Factum Foundation, pod nadzorem naukowym prowadzonym przez Claudio Parisi Presicce, Kapitolińskiego Kuratora Dziedzictwa Kulturowego.

12-metrowy kolos jest uznawany za jedną z najważniejszych rzeźb starożytnego Rzymu. Odkryte części ciała były rzeźbione w marmurze, pozostałe części natomiast wykonane były z cegieł oraz drewna pokrytego brązem. Ta ogromna figura została wzniesiona po zwycięstwie Konstantyna nad Maksencjuszem w 312 roku i przetrwała do późnego średniowiecza. W obecnych czasach zostały jedynie fragmenty tego monumentalnego dzieła.

Rzeźba jest przedstawiona w Fondazione Prada w Mediolanie. Można tam też znaleźć oryginał stopy oraz prawej ręki, które zostały wypożyczone na czas wystawy. Zdjęcia kolosa oraz wideo pokazujące fragmenty procesu konstrukcji repliki można znaleźć na stronie fondazioneprada.org.

Autor: Jakub Bajkowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów