Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pod restauracją McDonald’s odkryto rzymską drogę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pod restauracją McDonald's odkryto rzymską drogę
Pod restauracją McDonald's odkryto rzymską drogę | Zdjęcie: MAURO CONSILVIO

W 2014 roku w miejscu, gdzie miała powstać restauracja McDonald’s, w Frattocchie we Włoszech odkryto liczącą ponad 2000 lat drogę rzymską.

Archeolodzy przystąpili wówczas do prac wykopaliskowych, które pochłonęły około 300 tysięcy euro.

Wspomniana droga była w całości wybrukowana i łączyła się z Via Appia,   która była najbardziej obleganym i najstarszym szlakiem łączącym Rzym z Brindisi. Nazywana była także regina viarium, czyli „królową dróg”.

Naukowcy uważają, że odkryty fragment (45 metrów długości i 2 metry szerokości) drogi łączył jakąś małą osadę lub posiadłość z Drogą Appijską. Droga powstała w II wiek p.n.e., ale od III wieku n.e. przestała być użytkowana. Co więcej, w pobliżu drogi odkryto także trzy szkielety, które pochowano zapewne w III wieku n.e.

Obecnie w McDonald’s osoby stołujące się w restauracji mogą podziwiać pozostałości rzymskiej drogi przez szklaną podłogę lub przyjrzeć się jej z bliska, schodząc na dół.

Jak stwierdził szef McDonald’s w Italii jest to pierwsza restauracja McDonald’s, która jednocześnie jest muzeum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów