Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rozpoczynają się długo wyczekiwane prace archeologiczne na terenie rzymskiego fortu Magna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski fort Magna
Rzymski fort Magna

Rozpoczynają się długo wyczekiwane prace archeologiczne na terenie rzymskiego fortu Magna, w północnej Anglii. Wykopaliska mają potrwać 5 lat i przyniosą zapewne wiele nowych informacji o murze Hadriana.

Nazwa „Magna” oznacza dosłownie „fort na kamieniu”; współczesna nazwa to Carvoran. Z racji na znaczenie Vindolandy, jako miejsca gdzie odkryto wiele znalezisk, naukowcy uważają, że Magna może być kolejnym miejscem licznych znalezisk. Oba miejsca zlokalizowane są na glebie beztlenowej, co daje większe szanse na zachowanie materiałów organicznych, takich jak skóra czy drewno.

Naukowcy uważają, że w forcie Magna stacjonowały zarówno oddziały auxilia, jak i legioniści. Przy forcie znajdowały się także ośrodki mieszkalne (vici).

Prace wykopaliskowe na terenie Magna będą wspierane przez około 100 wolontariuszy.

Źródła wykorzystane
  • Ancient Warfare, XVI.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów