Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ruszają dalsze prace wykopaliskowe na terenie rzymskiego fortu Magna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruszają dalsze prace wykopaliskowe na terenie rzymskiego fortu Magna
Ruszają dalsze prace wykopaliskowe na terenie rzymskiego fortu Magna

W północnej Anglii ruszyły prace wykopaliskowe. Archeolodzy rozpoczną pracę w okolicach muru Hadriana, na terenie fortu Magna. Wykopaliska potrwają pięć lat.

Z racji na bliskości fortu Magna od Vindolandy, naukowcy liczą na wiele ciekawych znalezisk. Kiedy w obozie Vindolanda stacjonowały jedynie oddziały auxilia, tak zdaniem historyków, w Magna poza oddziałami wojsk pomocniczych przebywali zapewne także legioniści.

Do tej pory naukowcom udało się określić granice ośrodka żołnierzy (vicus) oraz wydobyć z ziemi metalową belkę, która była zapewne częścią ramienia od rzymskiej wagi, która z kolei mogła służyć do ważenia małych przedmiotów przewożonych przez fort. Kolejne prace wspierane będą przez setki wolontariuszy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów