Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzadka rzymska moneta ukazująca Koloseum sprzedana za 372 tys. funtów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzadka rzymska moneta ukazująca Koloseum sprzedana za 372 tys. funtów
Rzadka rzymska moneta ukazująca Koloseum sprzedana za 372 tys. funtów | Zdjęcie: BNPS

Rzadka rzymska moneta ukazująca jeden z najwcześniejszych przedstawień Koloseum została sprzedana za 372 tysiące funtów.

Moneta to wykonany z brązu sesterc pochodzący z roku 81 n.e. – jak twierdzą naukowcy jest ona jedną z 10 zachowanych do naszych czasów. Siedem z monet znajduje się w muzeum, kiedy pozostałe trzy zdobią prywatne kolekcje. Opisywana moneta została zakupiona w roku 1939 przez brytyjskiego konesera sztuki.

Ostatecznie członkowie rodu sprzedali artefakt prywatnemu europejskiemu kolekcjonerowi za wysoką sumę 372 tysięcy funtów, kiedy monetę wyceniano na 80 tysięcy.

Na awersie monety widnieje obraz dopiero, co wybudowanego Koloseum. Na rewersie z kolei znajduje się wizerunek cesarza Tytusa, który na własne oczy mógł zobaczyć zakończenie budowy dzieła swojego ojca, Wespazjana.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów