Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzym rezygnuje ze „zbyt skomplikowanej” rzymskiej numeracji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska numeracja
Rzymska numeracja

W 2015 roku Włosi zrezygnowali z rzymskiej numeracji, która po tysiącach lat,  jest wciąż obecna na znakach drogowych i dokumentach.

Zgodnie z nową dyrektywą zaakceptowaną przez władze miasta Rzym, zapis rzymski miał zniknąć z życia publicznego miasta. I tak na przykład dotychczasowa ulica Corso Vittorio Emanuele II będzie się nazywała Corso Vittorio Emanuele Secondo. Inna znana rzymska ulica S. Pio X zamieni się z kolei w S. Pio Decimo. Dyrektywa została zaproponowana przez Istat – narodową agencję statystyczną, która w jej opinii miała u standaryzować oraz uprościć włoski system numeryczny. Zmiany na ulicach będę wprowadzane stopniowo, jednak oznaczenie dokumentów zostanie poprawione natychmiast.

Decyzja rady miasta została bardzo źle odebrana przez prasę. Mario Ajello, komentator dla Il Messaggero stwierdził, że nowe przepisy są „kulturowym samobójstwem”. Dyrektywa o zmianie numeracji jest kolejnym źle ocenianym krokiem usprawniania Rzymu. Wcześniej władze miasta wprowadziły więcej oficjalnych, państwowych sloganów w języku angielskim. Ponadto zrezygnowano z oficjalnego wizerunku miasta – wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa – najbardziej znanego symbolu Rzymu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów