Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzym rezygnuje ze „zbyt skomplikowanej” rzymskiej numeracji

Rzymska numeracja
Rzymska numeracja

Włosi rezygnują ostatecznie z rzymskiej numeracji, która po tysiącach lat,  jest wciąż obecna na znakach drogowych i dokumentach.

Zgodnie z nową dyrektywą zaakceptowaną przez władze miasta Rzym, zapis rzymski ma zniknąć z życia publicznego miasta. I tak na przykład dotychczasowa ulica Corso Vittorio Emanuele II będzie się nazywała Corso Vittorio Emanuele Secondo. Inna znana rzymska ulica S. Pio X zamieni się z kolei w S. Pio Decimo. Dyrektywa została zaproponowana przez Istat – narodową agencję statystyczną, która w jej opinii miała u standaryzować oraz uprościć włoski system numeryczny. Zmiany na ulicach będę wprowadzane stopniowo, jednak oznaczenie dokumentów zostanie poprawione natychmiast.

Decyzja rady miasta została bardzo źle odebrana przez prasę. Mario Ajello, komentator dla Il Messaggero stwierdził, że nowe przepisy są „kulturowym samobójstwem”. Dyrektywa o zmianie numeracji jest kolejnym źle ocenianym krokiem usprawniania Rzymu. Wcześniej władze miasta wprowadziły więcej oficjalnych, państwowych sloganów w języku angielskim. Ponadto zrezygnowano z oficjalnego wizerunku miasta – wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa – najbardziej znanego symbolu Rzymu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów