Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymscy „centurioni” i „legioniści” spod Koloseum oskarżeni o molestowanie

Rzymscy „centurioni” i „legioniści” spod Koloseum oskarżeni o molestowanie
Rzymscy „centurioni” i „legioniści” spod Koloseum oskarżeni o molestowanie | Zdjęcie: ALEX SEGRE/ALAMY

Mężczyźni poprzebierani za rzymskich legionistów i centurionów spod Koloseum i innych słynnych zabytków Rzymu są coraz częściej oskarżani o molestowanie młodych kobiet.

Turyści fotografują się z mężczyznami za nie małe pieniądze – oczekują zapłaty w wysokości 20 do 30 euro za zdjęcie. Dodatkowo „przebierańcy” są niezwykle natarczywi, a niekiedy agresywni wobec zwiedzających. Ostatnimi dniami pojawiły się głosy i dowody na to, że młode kobiety stają się obiektami ataków seksualnych. Na jednym z nagrań widać jak „rzymski żołnierz” kładzie rękę na dolnej części ciała młodej kobiety oraz głaszcze ją po głowie.

W tym roku władze Wiecznego Miasta zakazały mężczyznom wystawania pod Koloseum i Schodami Hiszpańskimi, określając ich działania jako niegodne, a niekiedy agresywne. Dekret jednak wygasł z dniem 30 czerwca, co spowodowało, że pod Amfiteatr Flawuszów przybyły dziesiątki centurionów. Teren wokół monumentu jest naprawdę dochodowy. Rocznie przez Koloseum przewija się 6 milionów turystów. Policja twierdzi, że pojedynczy „centurion” potrafi dziennie zarobić 200 euro.

Aby zainteresowac przechodniów często mężczyźni np. wyciagają drewniany miecz w kierunku szyi „ofairy” lub nakładają hełmy na głowy turystów.

W środę ponownie wprowadzono wygasły dekret, według którego każdy „rzymski żołnierz i centurion” zostanie ukarany mandatem w wysokości 400 euro, jesli będzie przebywał i nagabywał turystów pod Koloseum, na Forum Romanum, Schodach Hiszpańskich czy Piazza Venezia.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów