Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymscy „centurioni” i „legioniści” spod Koloseum oskarżeni o molestowanie

Rzymscy „centurioni” i „legioniści” spod Koloseum oskarżeni o molestowanie
Rzymscy „centurioni” i „legioniści” spod Koloseum oskarżeni o molestowanie | Zdjęcie: ALEX SEGRE/ALAMY

Mężczyźni poprzebierani za rzymskich legionistów i centurionów spod Koloseum i innych słynnych zabytków Rzymu są coraz częściej oskarżani o molestowanie młodych kobiet.

Turyści fotografują się z mężczyznami za nie małe pieniądze – oczekują zapłaty w wysokości 20 do 30 euro za zdjęcie. Dodatkowo „przebierańcy” są niezwykle natarczywi, a niekiedy agresywni wobec zwiedzających. Ostatnimi dniami pojawiły się głosy i dowody na to, że młode kobiety stają się obiektami ataków seksualnych. Na jednym z nagrań widać jak „rzymski żołnierz” kładzie rękę na dolnej części ciała młodej kobiety oraz głaszcze ją po głowie.

W tym roku władze Wiecznego Miasta zakazały mężczyznom wystawania pod Koloseum i Schodami Hiszpańskimi, określając ich działania jako niegodne, a niekiedy agresywne. Dekret jednak wygasł z dniem 30 czerwca, co spowodowało, że pod Amfiteatr Flawuszów przybyły dziesiątki centurionów. Teren wokół monumentu jest naprawdę dochodowy. Rocznie przez Koloseum przewija się 6 milionów turystów. Policja twierdzi, że pojedynczy „centurion” potrafi dziennie zarobić 200 euro.

Aby zainteresowac przechodniów często mężczyźni np. wyciagają drewniany miecz w kierunku szyi „ofairy” lub nakładają hełmy na głowy turystów.

W środę ponownie wprowadzono wygasły dekret, według którego każdy „rzymski żołnierz i centurion” zostanie ukarany mandatem w wysokości 400 euro, jesli będzie przebywał i nagabywał turystów pod Koloseum, na Forum Romanum, Schodach Hiszpańskich czy Piazza Venezia.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów