Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymscy robotnicy natrafili na antyczną łaźnię i grobowce

Rzymscy robotnicy natrafili na antyczną łaźnię i grobowce
Rzymscy robotnicy natrafili na antyczną łaźnię i grobowce | Zdjęcie: Archaeological Superintendency Rome

W Rzymie odkryto rzymskie termy i grobowce na przedmieściach miasta – Casal Bernocchi. Prace budowlane były prowadzone pod przyszły kościół ortodoksyjny.

W chwili odkrycia prace przerwano i rozpoczęły się wykopaliska. Na światło dzienne wydobyto termy i grobowce, które datowane są między I a IV wiekiem n.e. W termach znajdowały się biało-czarne mozaiki oraz zaawansowany system wodociągowy i grzewczy.

W grobowcach natrafiono łącznie na dziesięć ciał, które pochowano w różnych okresach rzymskich. W najwcześniejszych grobowcach ciała spalono, a prochy złożono w urnach; w późniejszych, zgodnie z obrzędem katolickim, po prostu chowano ciało. W grobach naukowcy natrafili na branosletki, pierścienie, monety i słoje, które pochowano ze zmarłymi. Znalezione groby sugerują, że zmarli byli osobami z niższych warstw społecznych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów