Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymscy robotnicy natrafili na antyczną łaźnię i grobowce

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymscy robotnicy natrafili na antyczną łaźnię i grobowce
Rzymscy robotnicy natrafili na antyczną łaźnię i grobowce | Zdjęcie: Archaeological Superintendency Rome

W Rzymie odkryto rzymskie termy i grobowce na przedmieściach miasta – Casal Bernocchi. Prace budowlane były prowadzone pod przyszły kościół ortodoksyjny.

W chwili odkrycia prace przerwano i rozpoczęły się wykopaliska. Na światło dzienne wydobyto termy i grobowce, które datowane są między I a IV wiekiem n.e. W termach znajdowały się biało-czarne mozaiki oraz zaawansowany system wodociągowy i grzewczy.

W grobowcach natrafiono łącznie na dziesięć ciał, które pochowano w różnych okresach rzymskich. W najwcześniejszych grobowcach ciała spalono, a prochy złożono w urnach; w późniejszych, zgodnie z obrzędem katolickim, po prostu chowano ciało. W grobach naukowcy natrafili na branosletki, pierścienie, monety i słoje, które pochowano ze zmarłymi. Znalezione groby sugerują, że zmarli byli osobami z niższych warstw społecznych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów