Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska bazylika w Iznik ma być otwarta na podwodne zwiedzanie

Rzymska bazylika w Iznik ma być otwarta na podwodne zwiedzanie
Rzymska bazylika w Iznik ma być otwarta na podwodne zwiedzanie | Zdjęcie: Daily Sabah

Rzymska bazylika w Iznik (Turcja) liczyć ma około 1800 lat. Budowla miała być miejscem soboru w roku 325 n.e. Ostatecznie jednak w wyniku trzęsienia ziemi budowla zapadła się i znalazła trzy metry pod wodą. Teraz tureckie władze chcą umożliwić turystom zwiedzanie budowli pod wodą.

Budowla znajduje się 20 metrów od brzegu, w Jeziorze Iznik w prowincji Bursa. Władze miasta zdecydowały o utworzeniu podwodnego muzeum. Początkowo naukowcy sądzili, że budowla liczy 1500 lat, jednak odkrycie 1800-letnich monet zmieniło dotychczasowe podejście.

Archeolodzy pracowali przez rok przy oczyszczaniu budowli wewnątrz z piasku. W trakcie prac odkryto nieznane mozaiki oraz nagrobki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów