Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska bazylika w Iznik ma być otwarta na podwodne zwiedzanie

Rzymska bazylika w Iznik ma być otwarta na podwodne zwiedzanie
Rzymska bazylika w Iznik ma być otwarta na podwodne zwiedzanie | Zdjęcie: Daily Sabah

Rzymska bazylika w Iznik (Turcja) liczyć ma około 1800 lat. Budowla miała być miejscem soboru w roku 325 n.e. Ostatecznie jednak w wyniku trzęsienia ziemi budowla zapadła się i znalazła trzy metry pod wodą. Teraz tureckie władze chcą umożliwić turystom zwiedzanie budowli pod wodą.

Budowla znajduje się 20 metrów od brzegu, w Jeziorze Iznik w prowincji Bursa. Władze miasta zdecydowały o utworzeniu podwodnego muzeum. Początkowo naukowcy sądzili, że budowla liczy 1500 lat, jednak odkrycie 1800-letnich monet zmieniło dotychczasowe podejście.

Archeolodzy pracowali przez rok przy oczyszczaniu budowli wewnątrz z piasku. W trakcie prac odkryto nieznane mozaiki oraz nagrobki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów