Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska ceramika poddana nowoczesnym badaniom

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska ceramika poddana nowoczesnym badaniom
Rzymska ceramika poddana nowoczesnym badaniom | Zdjęcie: Rachel Opitz, CAST

Rzymska ceramika, licząca od 2000 do 2400 lat, zostanie poddana nowoczesnym badaniom. Obiekty znajdują się w rzymskim Muzeum Kapitolińskim od ponad sto lat. 

W celu przebadania zbioru wykorzystana zostanie neutronowa analiza aktywacyjna. W ten sposób naukowcom uda się poznać rodzaj gliny oraz jej miejsce pochodzenia. Ponadto ceramika ma zostać przeskanowana technologią wysokiej rozdzielczości światła strukturalnego. Dzięki temu powstaną obrazy 3-D, które umożliwią rozpoznanie, które rysy na przedmiotach powstały w wyniku użytkowania w starożytności, a które powstały niedawno.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów