Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska ceramika poddana nowoczesnym badaniom

Rzymska ceramika poddana nowoczesnym badaniom
Rzymska ceramika poddana nowoczesnym badaniom | Zdjęcie: Rachel Opitz, CAST

Rzymska ceramika, licząca od 2000 do 2400 lat, zostanie poddana nowoczesnym badaniom. Obiekty znajdują się w rzymskim Muzeum Kapitolińskim od ponad sto lat. 

W celu przebadania zbioru wykorzystana zostanie neutronowa analiza aktywacyjna. W ten sposób naukowcom uda się poznać rodzaj gliny oraz jej miejsce pochodzenia. Ponadto ceramika ma zostać przeskanowana technologią wysokiej rozdzielczości światła strukturalnego. Dzięki temu powstaną obrazy 3-D, które umożliwią rozpoznanie, które rysy na przedmiotach powstały w wyniku użytkowania w starożytności, a które powstały niedawno.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów